PONYVALEGÉNY

INTERJÚ | Sentényi Barna: „Nem éreztem soha, hogy belőlem játékosnak kell lennie”

Édesapja nyomdokain haladt a kosárlabda-játékvezető, aki mindezt sohasem tekintette tehernek

2024. július 13. - Horváth M. Attila

sentenyi_barna_kopf.jpgÉli az álmait. Immár harminc éve a kosárlabdával kel és fekszik, ám nem a legújabb variációk begyakorlására készül kedden és pénteken, hanem arra figyel, hogy a hétvégén minden a lehető legnagyobb rendben legyen a játéktéren kívül és belül egyaránt. Sentényi Barna ismert és elismert tagja a kosárlabda-játékvezetők népes táborának, de ez cseppet sem véletlen, hiszen volt kitől ellesnie a sportág csínját-bínját.

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgElmagyarázná, hogy lesz valakiből ifjú legényként nem az új Michael Jordan vagy Scottie Pippen, hanem kosárlabda-játékvezető? 

Úgy, hogy az édesapám is kosárlabda-játékvezető volt, tehát nem meglepő módon tőle örököltem ezt a gyönyörű szakmát – mondta a 46 esztendős Sentényi Barna, aki hosszú évek óta a férfi kosárlabda NB I/B-ben fújja a sípot. – Tizenöt-tizenhat éves koromban megfogta a kezem és bevitt a Pest Megyei Kosárlabda Szövetségbe, így kezdődött, így indult a pályám.  

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgGálhidi György, Mészöly Kálmán, Nyilasi Tibor, Törőcsik András, Várhidi Pál. Csak néhány futballista, akiknek a gyermekei szintén ugyanarra a pályára léptek. Márpedig Gálhidi Gergő, Mészöly Géza, Nyilasi Bálint és ifj. Nyilasi Tibor, Törőcsik Attila, illetve Várhidi Péter ma már tűélesen látja, hogy az ismert és elismert felmenő árnyékában nehéz megfelelni – már ha egyáltalán meg kell. Ön is kapott megjegyzéseket, pró és kontra? 

Az az igazság, mindebből túl sokat nem érzékeltem. Amikor elkezdtem, ő a saját karrierjét már elengedte. Huszonnyolc évig volt Pest megyei és NB II-es játékvezető, így én egy picit eggyel magasabb szintre vittem, mivel jelenleg NB I/B-s vagyok. Az elején még fújtam vele egy-két mérkőzést, ám utána be is fejezte, így nem tapasztaltam, hogy bezzeg apád ilyen volt, te meg olyan”. Néha az elején még előfordult, hogy apura hivatkozva megismertek, de nem volt sosem kellemetlenségem, problémám vagy nehézségem, hála Istennek. Teljesen szabadon műveltem mindig is a játékvezetést, ő meg úgymond nyugdíjba vonult, hiszen a Fradi vízilabda-szakosztályánál volt technikai vezető tizenkilenc évig a munkája mellett, arra fókuszált és nem a kosárlabdára.  

sentenyi_barna_szovegkozi.jpgponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgAzt azért lássa be, hogy az nem mindennapi, hogy valaki tizenhat évesen nem az ütempasszokat adja vagy a triplákat dobja, hanem szigorú tekintettel két csapat meccsét felügyeli. 

Természetesen én is kosárlabdáztam, a középiskolában végig, illetve hobbiszinten az erzsébeti lakótelepen hobbiszinten streetballoztunk, tehát megvolt maga a játék öröme is, de azt valamiért nem éreztem soha, hogy belőlem játékosnak kell lennie.  

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgFájó pont? 

Abszolút nem, és nem is így élem meg, pedig apukám az NB II-ben játszott, a Csepel Autóban, én viszont nem kosaraztam komoly szinten, csak a baráti körrel. Imádom a kosárlabdát, ahogy az összes labdasportot is, de ezt nem is lehetne máshogy, csak szeretetből csinálni.   

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgAmikor egy kettes vagy hármas poszton robotoló játékos dob nyolc hárompontost és kioszt hét asszisztot, fantasztikus teljesítményt nyújt, akiről dicshimnuszokat zengenek. Az ön felfogásában létezik tökéletes mérkőzés? 

Játékvezetői szempontból? Nyilván mi is érezzük, no és nekünk is vannak visszajelzéseink, hiszen az ellenőrök ott vannak, akiknek az a feladatuk, hogy ellenőrizzék, felügyeljék és segítsék a munkánkat, így tőlük kapunk visszajelzést elsődlegesen, hogy ezen és ezen a mérkőzésen miként szerepeltünk, de az ember ennyi év után érzi, és éppen azért, mivel emberek vagyunk, mint egy sportoló, mi sem tudunk mindig ugyanolyan teljesítményt nyújtani. Összetett dolog, milyen napunk volt, milyen behatások értek, egyszóval nagyon sok mindentől függ, de természetesen érezzük azt, amikor jól megy és jók az ítéletek, ám főleg az a legjobb, legszebb érzés, amikor a találkozót követően mindkét csapat megköszöni a játékvezetést. Ez nekünk a boldogság, mert tudjuk, nagyjából minden rendben volt. 

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgCsak nagyjából? 

Persze, mivel hibátlan játékvezetés nincs, de arra törekszünk, hogy minimalizáljuk a hibákat, amiért nagyon sokat is teszünk minden téren, mert most már profi honlapunk van, a szövetség is profi, avagy nagyon sok előrelépés történt. Folyamatosan szabály-, mechanika- és videotesztek vannak, állandóan nézzük az esetszituációkat, az aktuális meccs után a mérkőzés- és a külső ellenőrrel átbeszéljük, melyik esetnél mit kellett vagy kellett volna tenni. Saját bőrömön tapasztalom, hogy nagyon sokat fejlődött minden az elmúlt tíz-tizenöt évben.   

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgEdzésben van, spori? Csupán azért kérdem, hogy fontos-e mindez, netán minden játékvezetőnek a saját maga belátása szerint kell karbantartania a testét és az elméjét? 

Jó kérdés, mivel minden évben kétszer nálunk is van kötelező fizikai teszt, a bajnokság előtt, augusztus végén és félidőben, úgy február magasságában. Minden NB I-es, NB I/B-s és NB II-es játékvezetőnek teljesítenie kell, ami egy húszméteres, vonaltól vonalig tartó ingafutás, úgyhogy arra jó fizikai állapotban kell lenni, mert a mérkőzésen, ha nem vagy jó fizikai állapotban, akkor lemaradsz az eseményekről, ezáltal rossz ítéleteket hozol, tehát mindenképpen jó karban kell lenni, ezért is remek, hogy van ez a két fizikai teszt, mert ezekre azért készülni kell, mivel ez nem úgy működik, hogy az ember csak odaáll. Személy szerint ilyen tájban szoktam tartani egy kis pihenőt, ezt megengedem magamnak – igaz, nekem az április és a május egy sérülés miatt kimaradt –, ám a nyár vége felé már én is kijárok futni, hogy készüljek az újabb fizikai tesztre.  

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgLelkesen beszél, úgy mondja a magáét, mintha minden szabályosan kerek lenne. Van beteljesületlen álma, amit nem sikerült elérnie játékvezetőként? 

Nincs ilyen. Istenigazából nagyon sokáig csak megyei játékvezetőként működtem, utána jött a lehetőség, hogy Pest megyeiként is lehetett az NB II-ben vezetni, úgymond idős játékvezetőként. Nagyjából van egy olyan kimondott vagy ki nem mondott limit, hogy harmincöt éves korig fel kell kerülni az NB I/A- vagy B-csoportba, efölött már annyira nem jellemző. Maximálisan elégedett vagyok, hogy az NB I/B-ben vezethetek meccseket, nekem ez óriási dolog. Persze, az ember néha eljátszik a gondolattal, mi lett volna, ha, vagy annak idején így, úgy, meg amúgy.  

ponyvalegeny_mini_uj_2023_2023_1.jpgElgondolkodott már azon, meddig űzi ezt a szép és felelősségteljes hivatást? 

Ha jól tudom, ötvenkét vagy ötvenhárom esztendő a korhatár, ameddig NB-s szinten lehet tevékenykedni játékvezetőként, én negyvenhat éves vagyok, és nyilván már az ízületek kopnak, de azért bízom benne, néhány esztendeig tudok még működni, ám már egyre több időt és energiát kell fordítani arra, hogy az izmait karban tartsa az ember. Meglátom, hogy tudok-e úgymond a nyugdíjkorhatárig tevékenykedni. Rajtam nem múlik.

 Futball? A második szerelem!  Mi lett volna, ha? Ez az a kérdés, ami felmerül az emberben különböző élethelyzetekre visszaemlékezve, és ez az a kérdés, ami aktuális lehet Sentényi Barna, illetve a játékvezetés kapcsán. Ha nem a választott és idestova három évtizede hűséggel szolgált sportágában tevékenykedne, akkor...? 

Apukám kosárlabdázott, így ez idejekorán eldőlt – felelte mosolyogva Sentényi Barna. – Persze ugyanúgy kijárt vízilabda-, foci- és egyéb meccsekre, ám ha pólózott volna, szinte biztosan azt örököltem volna. Egyébként bármelyik labdás sportágban el tudnám képzelni magam, közel áll hozzám mindegyik, csak hát akkor ott kellett volna kezdeni. Közülük is a futball a második szerelmem, mint sokaknak, ám vén fejjel már biztos nem leszek labdarúgó-játékvezető.

id_sentenyi_barna.jpg Tizenkilenc esztendő zöld-fehérben  Közel két évtized. Valóságos sikerkorszak volt az 1992 és 2011 közötti, felejthetetlen bajnoki címekkel és kitörölhetetlen kupagyőzelmekkel. Idősebb Sentényi Barna technikai vezetőként a Ferencváros vízilabda-csapatának egyik oszlopaként átélhette mindezt, sőt, még ennél is többet. A nagyszerű, a játékosok által is igen kedvelt sportember túl azon, hogy szabadidejében a Benkó Dixieland Banddel is színpadra állt, 2007-ben vaskos kötete jelent meg A 150 éves Eötvös József Gimnázium története címmel. 2016 májusában az idei esztendőben már fennállása százhetvenedik évfordulóját ünneplő, a Reáltanoda utcában található Eötvös József Gimnáziumban felavatták az iskola azon egykori diákjainak márványtábláját az ő ötlete alapján, akik olimpiai aranyérmet szereztek. Tizennégy sportember huszonegy aranymedáliájáról van szó, akik közül kiemelkedett az atléta Bauer Rudolf, a vívó Rajcsányi László vagy éppen a vízilabdázó Rusorán Péter. Közel két és fél év. 2022. február 10-én örökre megpihent, ám nincs olyan mély medence, amelynél ne lett volna és lenne azóta is mélyebb a részvét. (H. M. A.)

A bejegyzés trackback címe:

https://ponyvalegeny.blog.hu/api/trackback/id/tr1218445819

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása