Két férfi kvaterkázott az árnyas lombok alatt. Udvarias diskurzus folyt közöttük, nem vágtak egymás szavába, s ha olyasmi hangzott el az egyiktől, a másik egyetértően bólintott. Volt miről szót ejteni a népes közönség előtt, ugyanis egykor Terézvárosban élt Jókai Mór, Kassák Lajos vagy éppen Krúdy Gyula, márpedig a beszélgetés éppen róluk szólt és éppen ott. A magyar irodalom terén.
A fiatal fruska idegesen járt-kelt a park oldalában. A ránézésre huszonéves leány a kezében maroktelefont szorongatott, és talán a vágyott férfi, a titokban nős szerető vagy éppen a cukorbeteg nagyapja hívására várt, mikor vigye az Ó utca 2. szám alá a pirulákat, majd egyszer csak eltűnt, elveszett a belvárosi élet raguszerű sűrűjében.
Szerda este a többség még óvatos duhaj, így vagy az asszonnyal flangál a fülledt flaszteren vagy irodalmi témájú, nemes tartalmú estre nevez be. A Jókai téren a Terézvároshoz egyértelműen kötődő Nyáry Krisztián kortárs író és Maczó Balázs várostörténész „A legpestebb Pest” tollforgatói – Írók, költők Terézvárosa című előadásában leginkább a múltról, az elvágtatott idő nagyjairól formált nagyon is érdekes mondatokat.
Miközben a fűben ücsörgő, a természet lágy lüktetését egészen közelről érző, közel s távol is embertömeget látó érdeklődő magában megállapíthatta: azért a jelen is szép, a július utolsó napjaiban átadott park pedig a megfoghatatlan gyönyör vadregényes álomba ringató, nem lakatlan szigete.
Hat éve íródó történet 2016-ban, azaz még az előző önkormányzati vezetés, Hassay Zsófia polgármesteri regnálása idején a képviselő-testület döntött arról, hogy a Tér-Köz Pályázat keretében megújítják a nem túl jó állapotban lévő Jókai teret, amihez a Főváros annak idején 200 millió forintos támogatást ígért. A közbeszerzési eljárás során nyertes kft. a helyiek igényeinek figyelembevételével megvalósított elképzelései hiába kerültek 2018-ban közszemlére, ugyanis a következő másfél esztendős során több közbeszerzést is kiírtak a tervek megvalósítására, ám ezek nem jár(hat)tak sikerrel, mert olyan drága ajánlatok érkeztek, amelyekre egyszerűen nem volt fedezet. Az új, Soproni Tamás polgármester által irányított vezetés közel két és fél éve áttekintette a projektet, illetve az időközben értelemszerűen lejárt engedélyeket beszerezte, majd ismételten kiírta a közbeszerzést, éppen azért, nehogy elveszítse a 200 millió forintos fővárosi hozzájárulást. Nos, a tavaly nyáron elkezdődött munkálatok végül sikerre vezettek – erről szól a lentebb megtekinthető, kronológiai sorrendben közölt fotóriportunk –, aminek köszönhetően 2022. július 30-án a terézvárosiak birtokba vehették a megszépült, átalakult Jókai teret.