2023. szeptember 12., kedd és 17., vasárnap között hatodik alkalommal került sor a Budapesti Klasszikus Film Maratonra, avagy a restaurált klasszikusok és filmtörténeti gyöngyszemek nemzetközi filmfesztiváljára négy helyszínen, a Francia Intézetben, a Toldi moziban, az Urániában, valamint a Szent István téren. A Toldi-központú esemény nagy sikernek örvendett, honlapunk a Bajcsy-Zsilinszky úti helyszínen járt.
Az ELTE diákjai kitettek magukért, és nem csupán azért, mert a Toldi mozi kistermét – a férőhelyek száma hatvan – vasárnap délután szinte teljesen megtöltötték, hanem azért is, mert a szervezők nem a hiúságukat legyezgették, hanem átvitt értelemben a helyet foglalókat, ugyanis az esemény frizbire emlékeztető legyezőjét osztogatták. Odabenn a levegő persze nem ettől állt meg, sokkal inkább a kognitív hanyatlást a magáénak tudó nyárnak köszönhetően. Néhányan éltek a manuális ventilátor adta lehetőséggel, csakúgy, mint a Kié a világ? címet viselő összeállításban bemutatott hat rövidfilm rendezői és szereplői közül.
Jeles András Meghallgatása (1969) annak ellenére is izgalmas darab még ma is, hogy a feltörekvő (?) énekespalánták próbálkozásait, ha összevetnénk mondjuk a Hóvirág óvoda középső csoportos tagjainak udvaron történő artikulálatlan üvöltéseivel, nem biztos, hogy az eredményhirdetés az előbbiek sikerét hozná. A Kádár-rendszerről bizonyos szintig látleletet kapott a néző a Jeles-negyedóra alatt, a leghosszabb, 24 perces Xantus János-rövidfilm, az 1980-ban forgatott Női kezekben pedig a mozivásznon is bepillantást engedett abba, miért is volt végtelenül vonzó és ragyogó jelenség Törőcsik Mari annak idején.
A vonaton zajló eseménysorozat hű leképezése a hetvenes-nyolcvanas éveknek, és élmény volt újra látni Magyarország tegjobb színésznőjének erotikus elfojtásoktól, illetve kilengésektől nem mentes, érzelemdús játékát.
Jövőre jön a hetedik, de nem Brad Pitt és Morgan Freeman főszereplésével – az előtérben felfedezett eltűnődő, elégedett arcokat elnézve a magyar filmnek nemcsak jelene van, hanem időt álló múltja is.